0532 177 68 29 - 0545 568 74 24
Select Page

Küresel ticaretteki korumacı tedbirler ve İngiltere’nin AB’den çıkışı (Brexit) kaynaklı belirsizliklerden dolayı ekonomik aktivite yavaşlarken, ticaret hacmi de ivme kaybediyor. Bu nedenle dünya genelinde taşımacılık ve lojistik sektörü açısından kısa vadede zorlu bir görünüm ortaya çıkıyor.

Türk taşımacılık ve lojistik sektörü ise, küresel kriz sonrası dönemde dalgalı bir seyir izledi. Bu durumda jeopolitik gelişmeler ve ticaret ortağı ekonomilerin performansı önemli rol üstleniyor.

Dünya Bankası’nın yayınladığı, 160 ülkenin lojistik performanslarını değerlendiren ‘The Logistics Performance Index’ (LPI) 2018 raporunda Türkiye 3.15 puanla 47’nci sırada yer alıyor. Türkiye 2016’da listede 34’üncü sıradaydı.

Son yıllarda döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle sektörün borç yükü hızlı şekilde arttı. Ancak GSYH içindeki yüzde 7,7’lik payı ile karşılaştırıldığında sektörün borç yükünün çok yüksek olmadığı görülüyor.

Son yıllardaki zayıf performansına karşın yabancı yatırımcıların sektöre olan ilgisi devam ediyor. 4,7 milyar doları son 5 yılda olmak üzere sektöre son 15 yılda 7,1 milyar dolarlık yabancı yatırım girişi oldu.

Öte yandan Türkiye’de son 15 yılda deniz taşımacılığının hem ihracatta hem de ithalattaki payı arttı. Buna karşın karayolu taşımacılığının gerilediği görülüyor. İthalat tarafındaysa boru hatlarıyla yapılan ham petrol ve doğalgaz taşımacılığı önemli bir yer tutuyor. Demiryolu ile yapılan yük taşımacılığı ise hem ihracatta hem de ithalatta hala son derece az bir paya sahip.

Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün coğrafi konumu ve ekonominin dış ticaretteki esnekliği sayesinde orta vadede önünün açık; buna karşın sektör uzun vadede küresel rekabetten geri kalmamak için dijital teknolojilerdeki gelişimle uyumlu olarak dönüşümünü mutlaka gerçekleştirmeli.

İndir
Sektörel Bakış 2019 – Taşımacılık
İndir PDF (2.1 MB)İndir
Paylaş
Sayfayı yazdır
İndir PDF (2.1 MB)
Yavuz Öner
Yavuz Öner
Dolaylı Vergiler Bölüm Başkanı, Şirket Ortağı

KPMG Türkiye

+90 212 316 60 00

yoner@kpmg.com

İletişim
Bize ulaşın
Ofis adreslerini bul
Bize e-posta gönderin
Sosyal Medya @KPMG
tasimaciligin-gelecegi-dijitallesmede
Taşımacılığın geleceği dijitalleşmede
KPMG’nin hazırladığı Taşımacılık Sektörel Bakış 2019 raporuna göre sektörde verimliliğin garantisi, yenilikçi teknolojilere hızlı adapte olmakta

Taşımacılık
Taşımacılık
Taşımacılık sektörü ile ilgili bilgimizi, ağımızı ve global tecrübelerimizi bir araya getirerek müşterilerimize hizmet olarak sunuyoruz.

İlgili içerik
lojistikten-yazilima1
Lojistikten yazılıma
Emre Eldener, lojistik sektörünü bekleyen büyük değişimi anlattı.

tasimaciligin-gelecegi-dijitallesmede
Taşımacılığın geleceği dijitalleşmede
Taşımacılık sektöründe verimliliğin garantisi yenilikçi teknolojilere hızlı adapte olmakta

Lojistik sektörünün geleceği ‘blok zinciri’nde
Lojistik sektörünün geleceği ‘blok zinciri’nde
Sadece bir yüklemede 30 farklı şirket arasında 200’ün üzerinde etkileşim gözlenebiliyor.

Global Eğilimler Işığında Lojistik Sektörü
Global Eğilimler Işığında Lojistik Sektörü
E-ticaret şirketlerinin depo ve ulaşım ağı aracılığını yapacak şirketlere ihtiyacı artıyor

error: Antalya Nakliye 0532 177 68 29 | 0545 568 74 24 Evden Eve Nakliyat Lojistik